Wkład w SPÓŁCE CYWILNEJ.

Aby rozpocząć działalność wskazane jest posiadanie „czegoś” co mogłoby pomóc w jej prowadzeniu. „Czymś” takim jest wkład.

Wniesienie wkładu nie jest ustawowym obowiązkiem każdego wspólnika. Powstanie tego obowiązku zależy tylko i wyłącznie od postanowień umowy spółki. Umowa może zobowiązywać dowolnie, bądź to każdego wspólnika albo tylko niektórych. Możliwe jest również że żaden ze wspólników nie zobowiąże się do wniesienia wkładu.

Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wniesienie do spółki oznacza wniesienie do majątku wspólnego wspólników. Wniesienie wkładu powoduje więc objęcie go wspólnością łączną, której podmiotami są wszyscy wspólnicy, oczywiście łącznie ze wspólnikiem, który wkład wnosi.

Wkładem może być własność lub inne prawo, innymi słowy każde prawo majątkowe, oczywiście takie które może  być objęte wspólnością.

Wkładem może być w szczególności własność rzeczy ruchomych lub nieruchomości, użytkowanie wieczyste, wierzytelności, prawa majątkowe na dobrach niematerialnych, udziały bądź akcje, całe przedsiębiorstwo a przede wszystkim pieniądze.

Szczególną postacią wkładu są usługi wspólnika na rzecz spółki. Wniesienie takiego wkładu oznacza świadczenie tych usług przez wspólnika bez wynagrodzenia. Podstawą świadczenia takich usług będzie tylko i wyłącznie umowa spółki. Nie ma konieczności zawierania innych umów na ten sam zakres. Przykładowo jeżeli wspólnik wniesie do umowy wkład w postaci świadczenia usług przewozu to nie ma pototrzeby zawierania umowy przewozu bo wszystko powinno znaleźć się w umowie spółki.

Możliwe jest również wniesienie rzeczy do używania co oznacza ni mniej ni więcej stworzenie możliwości używania rzeczy.

Wartość wkładów poszczególnych wspólników może zostać określona w umowie spółki. W braku takiego określenia, jak również w razie wątpliwości, obowiązuje ustawowe domniemanie, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Jednakże jeżeli zapomnieliście określić wartość wkładów a uważasz, że Twój wkład nie jest równy pozostałym to nic straconego, możesz próbować wzruszyć to domniemanie i dowodzić, że jest inaczej.

Zmiana wartości wkładu w czasie trwania spółki, czyli zarówno podwyższenie, jak i obniżenie wartości wkładu jest dopuszczalne w drodze zmiany umowy spółki a więc za zgodą wszystkich wspólników. Poprzez zmianę umowy spółki można również dokonać zwrotu wkładu.


Komentarze

Wkład w SPÓŁCE CYWILNEJ. — 1 komentarz

  1. Pingback: Majątek wspólników SPÓŁKI CYWILNEJ. | ZAKŁADAMY FIRMY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.