Trochę off topic czyli o fundacji słów kilka.

W zasadzie na tym blogu zajmuje się zakładaniem firm czyli mówiąc kolokwialnie podpowiadaniem jak zacząć zarabiać pieniądze. Nie powinienem zatem zajmować się tutaj fundacjami, które nawet intuicyjnie, odbierane są przez większość jako podmioty przeznaczone do zupełnie  innych celów.

Nie mniej jednak postanowiłem poświęcić temu problemowi co najmniej jeden wpis.

Faktem jest , że powstają fundacje, których  faktyczne cele tak naprawdę odbiegają i to znacznie od celów jakie powinny charakteryzować tego rodzaju organizacje. W gmatwaninie przepisów prawnych pomysłowi Polacy znajdują furtki do łatwego zysku przy wykorzystaniu fundacji. Niestety dzieje się to w majestacie prawa bo ustawodawca, choć reaguje to uważam, że za późno i często mało skutecznie.

Nie będę wskazywał jak wykorzystać fundacje do celów, o których napisałem wyżej bo osobiście nie pochwalam takich konstrukcji. Napisze jednak skąd ten problem wynika.

Zakres swobody tworzenia fundacji jest ograniczony ustawowo. Cele fundacji muszą być zgodne z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto muszą one mieć charakter społecznie lub gospodarczo użyteczny. Określenie celu jest elementem konstytutywnym każdej fundacji.

Diabeł tkwi właśnie w przedostatnim zdaniu. Ustawa o fundacjach stanowi bowiem, że fundacje mogą być ustanawiane również do realizacji celów gospodarczo użytecznych. Taki zapis ustawowy tak naprawdę wypacza sens  fundacji, gdyż cel gospodarczo użyteczny nie musi być jednocześnie społecznie użyteczny. Oba rodzaje opisanych w ustawie celów (społecznie użyteczny i gospodarczo użyteczny) są zatem równoprawne i mogą być realizowane zarówno równocześnie jak i alternatywnie.

Jest to moim (i nie tylko moim) zdaniem, jedna z głównych przyczyn niewłaściwego działania niektórych fundacji. Faktycznie powinno być tak, że cele fundacji powinny być zawsze i wyłącznie społecznie użyteczne a działalność gospodarcza jedynie prowadzić do realizacji tych celów. Takie ujęcie myślę, że pozwoliłoby na zdelegalizowanie kilku „ciekawych” fundacji.

Na koniec dodam tylko, że zakładając swoja firmę możesz spotkać się właśnie z takimi fundacjami i gwarantuję Ci, że na pewno poznasz, że chodzi o taką organizację, o której piszę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.