Od 01.01.2016r kontrolę można prowadzić także w miejscu prowadzenia ksiąg.

Od początku 2016r polski ustawodawca wprowadził kilka nowych rozwiązań dla przedsiębiorców. Oprócz ostatnio wspomnianych, a dotyczących postępowania restrukturyzacyjnego, zmiany dotyczą też możliwych miejsc prowadzenia kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Otóż, dotychczas kontrolę przeprowadzało się w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Tymczasem od 01.01.2016r kontrola może mieć miejsce dodatkowo, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych. Jest to wynikiem zmiany art. 80a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który obecnie brzmi następująco:

„Kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego, miejscu wykonywania działalności gospodarczej lub, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez kontrolowanego”

Tytułem komentarza można ostrożnie napisać, iż zmiana ta zasługuje na uznanie. Powinna bowiem ułatwić przeprowadzenie kontroli zarówno dla organów administracji, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy w razie kontroli będą mogli zawnioskować o prowadzenie kontroli w miejscu prowadzenia ksiąg, a nie miejscu prowadzenia działalności, którą ewentualna kontrola zakłóca, a tym samym naraża na straty. Szacuje się przeto, że wynikiem powyższej zmiany przedsiębiorcy zaoszczędzą nawet efekcie 132 mln zł rocznie. Jak jednak będzie w rzeczywistości pokaże dopiero czas.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.