Jaka księgowość w firmie ?

Kontynuując nasze ABC początkującego przedsiębiorcy, dzisiaj może mniej prawnie a bardziej praktycznie, porównam sposoby i formy prowadzenia księgowości a także krótko przybliżę formy opodatkowania mające wpływ na decyzję o sposobie i formach prowadzenia księgowości.

Pierwsze pytanie jakie zazwyczaj pada z ust zaczynającego przedsiębiorcy brzmi: czy każdy przedsiębiorca musi prowadzić księgowość ?

Jeżeli księgowość rozumiemy jako prowadzenie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów bądź pełną rachunkowość to część przedsiębiorców może działać bez prowadzenia tak rozumianej księgowości. Jeżeli jednak za księgowość uznamy sposób dokumentowania zdarzeń gospodarczych to takie czynności mniej lub bardziej skomplikowane będzie musiał podjąć każdy przedsiębiorca.

Zacznijmy zatem ….. od początku 🙂 , którym jest decyzja o formie opodatkowania.

Jest to jedna z najistotniejszych decyzji przed jakimi staje każdy przedsiębiorca. To bowiem od niej zależy sposób i forma prowadzenia księgowości, a także wysokość opłacanego podatku dochodowego. Określa ona sposób wyliczenia podatku dochodowego i stawkę procentową podatku lub jego kwotę do zapłaty. Co więcej decyduje również o formalnościach, których przedsiębiorca musi dopełniać w związku z rozliczaniem podatku, chodzi tu o ewidencje, formularze i terminy zapłaty podatku.

PRZEPISY OFERUJĄ CZTERY FORMY OPODATKOWANIA

 • zasady ogólne,
 • podatek liniowy,
 • kartę podatkową
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór formy opodatkowania nie jest w pełni swobodny.

Niektóre formy opodatkowania są bowiem przeznaczone tylko dla określonej grupy przedsiębiorców.

Każdy może wybrać zasady ogólne. Większość przedsiębiorców ma także prawo do podatku liniowego.

Przemyśl tą kwestię dobrze, gdyż zmiana formy opodatkowania możliwa jest co do zasady raz do roku.

ZASADY OGÓLNE

Jest to najpopularniejsza forma opodatkowania, może z niej skorzystać każdy przedsiębiorca – niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. W tym przypadku podatek oblicza się jako procent od dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty.

Oprócz tego możliwe jest skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, różnych ulg i rozliczeń wspólnie z małżonkiem.

PODATEK LINIOWY

Tak jak w przypadku zasad ogólnych, podatek liniowy nakazuje obliczać podatek dochodowy jako procent od dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty. Jednak w tym przypadku stawka podatku jest tylko jedna i na dzień dzisiejszy wynosi 19%, niezależnie od kwoty dochodu. W tej formie brak jednakże kwoty wolnej od opodatkowania nie ma ulg i niemożliwe jest rozliczanie wspólnie z małżonkiem.

Przedsiębiorcy korzystający z zasad ogólnych i podatku liniowego mają obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów.

RYCZAŁT

Ta forma nakazuje wyliczać podatek jako procent od przychodów.

Zaletą ryczałtu są uproszczone formalności. Brak możliwości rozliczania kosztów sprawia, że nie prowadzi się Książki Przychodów i Rozchodów. Przedsiębiorca sporządza jedynie ewidencję przychodów, od których oblicza podatek stanowiący ich procent.

KARTA PODATKOWA

Karta podatkowa w ogóle nie wiąże podatku z zarobkami – podatek w tej formie to stała kwota, płacona w zależności od branży, wielkości miasta i prowadzonej działalności. Osoby prowadzące działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnione od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Taka forma ryczałtu sprawdza się w firmach zatrudniających niewielu pracowników oraz posiadających swoją siedzibę w niewielkich miejscowościach.

Należy pamiętać o tym, że dwie ostatnie formy opodatkowania nie pozwalają obniżać podatku przez rozliczanie kosztów działalności.

BIURO RACHUNKOWE CZY SAMODZIELNA KSIĘGOWOŚĆ ?

 Biuro rachunkowe

Większość przedsiębiorców decyduje się na wykupienie usługi księgowej w specjalistycznej firmie. Świadczenie takiej usługi wymaga już pewnej wiedzy i wykształcenia. Koszt księgowości uzależniony jest od zakresu dokumentacji jaką biuro musi tworzyć i ewidencjonować.
Podstawowy zakres usług biur rachunkowych to:

 • prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów,
 • prowadzenie ewidencji VAT,
 • wyliczanie wysokości zobowiązań podatkowych i składanie deklaracji podatkowych,
 • składanie deklaracji do ZUS,
 • przechowywanie dokumentacji księgowej,
 • sprawdzenie dokumentów pod względem formalno-rachunkowym,
 • wystawienie ewentualnych not korygujących,
 • wprowadzanie dokumentów do księgi przychodów i rozchodów,
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
 • prowadzenie ewidencji wyposażenia,
 • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów,
 • sporządzenie aktualizacji CEiDG-1,
 • obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych właściciela lub właścicieli firmy,
 • reprezentacja w US i ZUS,
 • stała opieka i możliwość konsultacji.

Myślę, że większość biur rachunkowych oferuje już w standardzie doradztwo przy wyborze korzystnego sposobu rozliczania podatków czyli tzw. optymalizację zobowiązań podatkowych.

Niektóre biura rachunkowe korzystające z zaawansowanego oprogramowania oferują stały dostęp do finansów firmowych online a także narzędzia do fakturowania, czy dostarczania dokumentów w formie elektronicznej.

Współpraca z biurem rachunkowym to przede wszystkim oszczędność czasu za którą jednak trzeba zapłacić. W obecnej chwili poza biurami, do których możemy pójść, zapoznać się z osobą prowadzącą naszą księgowość działa szereg wirtualnych biur rachunkowych gdzie kontakty z nim są całkowicie zautomatyzowane.

Wybierając biura rachunkowe należy zwrócić uwagę, że niektóre prowadzone są przez Doradców Podatkowych. To z pewnością podnosi poziom obsługi i rozszerza ich wachlarz co może mieć duże znaczenie np. w przypadku sporu z organem podatkowym.

Prowadzenie księgowości samodzielnie.

Każdy przedsiębiorca może prowadzić księgowość na własną rękę , nie w tym przypadku, żadnych ograniczeń. Nie mniej jednak  oczywistym jest, iż do podjęcia się tego zadania koniecznością  będzie poszerzenie wiedzy z zakresu rachunkowości zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Samodzielne prowadzenie księgowości opartej na KPiR nie należy do trudnych.

Na rynku dostępna jest szeroka gama oprogramowania, które automatycznie generuje dokumenty księgowe, i wszelkie wymagane ewidencje, wylicza podatki i składki ZUS, generuje niezbędne deklaracje.

Oprogramowanie jest dostępne zarówno w wersji bezpłatnej jak i płatnej. Zdarza się, że całkiem przyzwoity program można nabyć jako dodatek do prasy branżowej. Sam z takiego korzystałem przez kilka lat.

Jeśli już wybrałeś sposób prowadzenia księgowości to musisz to ujawnić w CEIDG, podając nazwę i NIP podmiotu prowadzącego księgowość w przypadku samodzielnej księgowości, to pole należy pozostawić puste), podając adres przechowywania dokumentacji.
Należy także pamiętać o tym, że powyższe dane trzeba aktualizować za każdym razem, gdy zachodzi zmiana, np. przedsiębiorca przechodzi z samodzielnej księgowości na obsługę biura rachunkowego lub zmienia biuro na inne. Aktualizacji dokonuje się w terminie do 7 dni od daty w której nastąpiła zmiana.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.